Roberto Dačkaus nuotrauka / Official Office of President of the Republic of Lithuania

Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo 2018 metų Nacionalinio diktanto nugalėtojus. Raštingiausia 2018 metų mokine tapo Ausmėja Uleckaitė, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos auklėtinė. Pirmą vietą suaugusiųjų kategorijoje laimėjo Živilė Pabijutaitė, Vilniaus universiteto Filosofijos instituto doktorantė.

Raštingiausiomis užsienio lietuvėmis šiemet tapo Laura Čeponytė, diplomatė iš Belgijos, ir medikė Neringa Mažulytė iš Estijos.

Prezidentūroje taip pat apdovanota Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija. Net 9 šios gimnazijos auklėtinai dalyvavo finale. Mokyklos atstovams skirta Prezidentės padėka ir Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtas prizas – kelionė.

„Lietuvai švenčiant valstybingumo šimtmetį visus konkurso dalyvius simboliškai galima pavadinti naujojo šimtmečio knygnešiais, puoselėjančiais lietuvišką žodį ir raštą“, – sakė Nacionalinio diktanto organizatorė Vytautė Šmaižytė.

Nacionalinį diktantą kartu su VšĮ Pilietinės minties institutu šiemet pirmą kartą organizavo Vilniaus prekybos paramos fondas „Dabar“.

„Nacionalinis diktantas kasmet primena, kad išskirtinę savo kalbą turime puoselėti ir branginti. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie jo organizavimo“, – sakė Vilniaus prekybos fondo „Dabar“ direktorė Elena Aleknavičienė.

Nacionalinį diktantą Lietuvoje ir užsienyje šiemet rašė apie 30 tūkstančių žmonių. Pirmame etape dalyviai rašė kunigo ir pranciškonų vienuolio Juliaus Sasnausko tekstą „Vienkartinumas“. Finalo dalyviai rašė Nacionalinės kultūros ir meno bei daugelio literatūros premijų laureato, beveik dvidešimties poezijos ir prozos knygų autoriaus Donaldo Kajoko tekstą „Grok, Jurgi, grok“.

Diktanto dalyvių darbus taisė 24 lietuvių kalbos mokytojai, mokytojus, kaip ir kasmet, konsultavo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) ekspertai. VLKK taip pat konsultuoja ir diktanto tekstų autorius.

Nacionalinio diktanto partneriai: Švietimo ir mokslo ministerija, Užsienio reikalų ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, nacionalinis transliuotojas LRT ir portalas DELFI.